Slajd 1 Slajd 2 Slajd 3 Slajd 3 Slajd 3

Rekuperacja - wentylacja z odzyskiem ciepła

Czym jest rekuperacja?

 

Rekuperacja to odzysk ciepła z powietrza usuwanego z domu do świeżego, nawiewanego do pomieszczeń. Rekuperatorem powszechnie nazywa się centralę wentylacyjną zbudowaną z filtrów powietrza, wentylatorów - wywiewnego i nawiewnego oraz wymiennika ciepła, w którym powietrze dopływające do domu ogrzewa się, odbierając ciepło z powietrza wywiewanego. Strumienie powietrza oczywiście nie mieszają się ze sobą.

 

 

 

 

Informacje podstawowe...

 

Omawiając zagadnienia z zakresu rekuperacji, często zadaje się pytanie: ile na tym zaoszczędzę? Albo: kiedy zwróci się montaż urządzenia? Czy koszty są dla nas najważniejsze? Na pewno są ważne, ale o kosztach będzie na samym końcu artykułu. Każde mieszkanie i każdy dom muszą posiadać wentylację. Wynika to oczywiście z przepisów i odpowiednich norm, które powstały z troski o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Wraz z rozwojem technologii, normy te ulegają zmianom, ale nikt nie kwestionuje podstaw ich istnienia. Wentylacja mechaniczna umożliwia stałą wymianę powietrza w domu, w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, której wydajność zależy od wielu czynników (np. prędkości i kierunku wiatru, różnicy temperatur itp.) Stosując wentylację grawitacyjną, nie mamy żadnego wpływu na jej działanie, czasami wręcz zastanawiamy się, czemu z kratki wentylacyjnej dmucha zimne powietrze. Stosując nowoczesne, szczelne okna wydaje nam się, że oszczędzamy na ogrzewaniu. W rzeczywistości szczelne okna zaburzają wentylację grawitacyjną, której brak oznacza niższe koszty ogrzewania, ale też problemy. Przy zbyt małej wentylacji zmniejsza się ilość tlenu w powietrzu, a rośnie ilość dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń wydzielających się z materiałów budowlanych, mebli i elementów wyposażenia wnętrz (kleje, impregnaty itp.).Skutkiem czego z reguły jest złe samopoczucie domowników, pojawienie się wilgoci na powierzchni ścian, a z czasem nawet pleśni. W efekcie w nowym domu panuje gorszy mikroklimat niż w starych budynkach z nieszczelną stolarką.

 

 

Czy nie szkoda nam zdrowia naszego i bliskich...

 

Właśnie tych problemów unikniemy przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej. Powietrze świeże jest nawiewane do pokoi i sypialni, a usuwane z kuchni, łazienek, garderoby czy pomieszczeń gospodarczych. Nasza instalacja pracuje z określoną wydajnością niezależnie od czynników zewnętrznych. Jeżeli dodatkowo instalację wyposażymy w rekuperator, nie będziemy musieli podgrzewać powietrza od temperatury zewnętrznej np. -10°C do +21°C w pokojach. Powietrze nawiewane będzie miało temperaturę około +15°C. Tak, tyle ciepła możemy odzyskać na płytowym, przeciwprądowym wymienniku ciepła w centralach typu CWL firmy Wolf GmbH. Centrale CWL to nie tylko oszczędności na kosztach ogrzewania w okresie zimowym, to komfort przez cały rok. Nawiewane powietrze jest filtrowane, dla alergików poleca się opcjonalnie filtr klasy F6, który zatrzymuje nie tylko kurz, ale również pyłki. Jak już pisałem, w okresie zimowym temperatura powietrza nawiewanego to około +15°C (opcjonalna nagrzewnica wtórna może dogrzewać powietrze do temperatury zadanej np. +20°), w okresie letnich upałów na wymienniku „odzyskujemy chłód” z powietrza wywiewanego z domu, powietrze świeże obniża swoją temperaturę na wymienniku ciepła. Na tym jednak nie koniec korzyści. Centrala CWL może być wyposażona w automatycznie sterowany by-pass, który w chłodniejsze, letnie noce przepuszcza powietrze świeże z pominięciem wymiennika ciepła – wychładzając budynek w okresie nocnym. Jeżeli na etapie budowy inwestor zdecyduje się na wykonanie gruntowego wymiennika ciepła dla powietrza doprowadzanego do domu poprzez centralę CWL, to uzyskamy dodatkowe korzyści: w okresie letnim powietrze świeże z temperatury +32°C schładza się (od +18 do +22°C w zależności od typu wymiennika gruntowego) oraz ulega odwilżeniu. Przy dobrze docieplonym budynku klimatyzacja w wielu przypadkach nie będzie już potrzebna! Centrala CWL wyposażona jest w sterownik z programatorem tygodniowym – bardzo przyjazny i prosty w obsłudze dla użytkownika. Dzięki niemu możemy zaprogramować pracę urządzenia o odpowiedniej wydajności (3 biegi) w określonym czasie – zależnym od naszego trybu życia (praca, pobyt w domu, noc). Możemy też przejść na pracę manualną sterowania bez konieczności przeprogramowania sterownika.

 

 

Koszty zastosowania rekuperacji...

 

Na etapie budowy domu, porównując tylko systemy wentylacyjne, wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem jest droższa niż grawitacyjna. W bilansie kosztów budowy nie jest to już tak jednoznaczne. Stosując rekuperację oszczędzamy około 2-3 kW ciepła potrzebne na ogrzanie powietrza wentylacyjnego. Konieczne będzie tylko dogrzanie powietrza o około 6°C (zapotrzebowanie ciepła dla wentylacji 0,5-0,8 kW zamiast 2,5-3,8 kW). Możemy zatem zastosować mniejsze źródło ciepła, np. pompę ciepła o wydajności mniejszej o 2-3 kW, a to koszt mniejszy o 5-8 tysięcy złotych. Stosując rekuperację, nie potrzebujemy kominów jak dla wentylacji grawitacyjnej – oszczędności na kominach to ok. 1,5-3 tysięcy złotych. Wykonując gruntowy wymiennik ciepła, możemy zrezygnować z nagrzewnicy wstępnej, zabezpieczającej rekuperator przed szronieniem i dodatkowo zapewnić sobie komfort w lecie bez klimatyzacji, a to już koszt inwestycji powyżej 10 tysięcy złotych. Oczywiście oszczędzając, nie mamy w planie klimatyzacji w domu, ale kto wie czy kiedyś nie zmienimy zdania. Przyjmując jednak do naszych wyliczeń również komfort i oszczędność na rezygnacji z klimatyzacji na rzecz gruntowego wymiennika ciepła, to na etapie inwestycji nasze oszczędności mogą wynieść łącznie około 16,5 - 21 tysięcy złotych. Kalkulację należy oczywiście przeprowadzić każdorazowo dla danego domu i przyjętych rozwiązań technicznych. Pozostałe oszczędności to koszty eksploatacyjne. Będą się one różniły w zależności od źródła ciepła: czym droższy koszt ogrzewania, tym większa oszczędność na eksploatacji. Popatrzmy na to z perspektywy budowy nowego domu. W domu dobrze docieplonym, ze szczelnymi oknami – udział procentowy strat ciepła przez wentylację grawitacyjną do całkowitych strat ciepła budynku to około 30-40%. Stosując rekuperację, udział ten wyniesie 7-13%. Różnica 23-27%, to nasza oszczędność w kosztach ogrzewania. Zakładając roczny koszt ogrzewania domu 150 m2 na poziomie 3 tysięcy złotych (stosując gruntową pompę ciepła typu BWS firmy Wolf GmbH) nasza roczna oszczędność wyniesie około 700 złotych. Jeżeli roczne koszty będą większe, (np. kocioł gazowy lub olejowy), nasze oszczędności również wzrosną. Wielu inwestorów rezygnuje z zastosowania rekuperacji. Niestety jest to, jak się później okazuje, tylko pozorna oszczędność. Ostatnio rozmawiałem z inwestorem, który mając już doświadczenie, jak taki układ pracuje – rozważał nie, czy zastosować rekuperację, a jakiej wydajności rekuperator dobrać do współpracy z wymiennikiem gruntowym. Mam nadzieję, że przybliżając temat rekuperacji, wiele niezdecydowanych osób zdecyduje się na to rozwiązanie - bo naprawdę warto.

 

Wolf GmbH

 

Firma Wolf GmbH, to jeden z czołowych producentów profesjonalnych systemów grzewczych, solarnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjny chopartych na zaawansowanej technologii oraz najwyższej jakości i trwałości. Wszystkie urządzenia Wolf GmbH produkowane są w niemieckich fabrykach w Mainburgu k. Monachium. Stamtąd rozsyłane są na cały świat bez popularnego w dzisiejszych czasach rozróżnienia na rynki „zachodnie” i „wschodnie”. Dlatego nasze produkty, wszystkie bez wyjątku, mają tą samą, najwyższą jakość „made in Germany”, której potwierdzeniem są wyniki niezależnych testów konsumenckich przeprowadzonych przez niemiecka organizacje „Stiftung Warentest”.

 

 

Centrale rekuperacyjne CWL

 

Centrale rekuperacyjne Wolf CWL z odzyskiem ciepła to urządzenia doskonale nadające się do wentylacji domów jedno- i wielorodzinnych, jak również pomieszczeń biurowych. Urządzenia te zapewniają komfortową wentylację obiektów - zasysane zużyte powietrze z pomieszczeń przechodzi przez krzyżowy wymiennik płytowy, gdzie ciepło jest odbierane, a przefiltrowane powietrze usuwane jest na zewnątrz. Świeże powietrze z zewnątrz jest oczyszczane (filtrowane), podgrzewane w krzyżowym wymienniku płytowym i następnie kierowane do odpowiednich pomieszczeń w obiekcie. Centrale rekuperacyjne CWL dostępne są w 3 wielkościach: z wydatkiem powietrza do 180 m3/h, 300 m3/h i 400 m3/h.

 

 

Zalety centrali rekuperacyjnych Wolf CWL

  • Czyste, świeże powietrze bez pyłków - wentylacja przy zamkniętych oknach, bez hałasu ulicznego (nie tylko dla alergików).
  • Krzyżowy, przeciwprądowy wymiennik ciepła z tworzywa sztucznego, który można wyjąć z urządzenia w celach serwisowych, odzysk ciepła z wykorzystanego powietrza do 95%.
  • Bypass do chłodzenia nocnego w urządzeniach typu: CWL-300B i CWL-400B.
  • Każdy wentylator powietrza wylotowego i dolotowego regulowany bezstopniowo, niskie zużycie energii przez regulatory prądu stałego.
  • Regulatory Constant Flow utrzymują przy każdych wybranych obrotach stałą ilość powietrza. W ten sposób uzyskuje się trwałą wysoką sprawność i regulacja ograniczona jest do minimum.
  • Automatyczna regulacja przeciwzamrożeniowa zapewnia optymalną ochronę przed zamarzaniem.
  • Urządzenie kompletnie okablowane, wskaźnik wymiany filtra na wyłączniku.

 

  Serdecznie zapraszamy na spotkanie w miłej atmosferze!

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Wolf Gmbh.

Wykorzystano materiały prasowe Wolf Gmbh.